Arun & Downland Gundog Society

arundownland_logo

Affiliated to the Kennel Club ID No. 694                          President: His Grace The Duke Of Norfolk

Working Test Results 2019

Novice and Puppy Working Tests - Saturday 23rd March

Saturday 23rd March 2019 at the Norfolk Estate, Arundel

by kind invitation of His Grace The Duke of Norfolk.

Judges: James Bailey, Lindy Higham, Chris Simmons,

Di Stevens and Charlotte Wilkinson

Winner of the Elsie Shrubb Memorial Trophy (Novice):

Keatingswood Fern (lab bitch) - Christine Baldwin.

2nd: Mitforton Osier (lab dog) - Kim van den Bogaerde

3rd: Lavanthill Quince (lab dog) - Maggie Baker

4th: Kenleyvalley Cash (lab dog) -Matthew Bennison

Winner of The Parsons Cup (Puppy):

Gospelash Hot Eddie of Pilchris (GR Dog) - Sarah Winter

2nd: Zeus Mars of Cacklebury (lab dog) - Bill Gardiner

3rd: Bellaroyal Touch of Class (lab dog) - Isobel Whitford

 

Photographer Clive Bennett's Gallery of images from the day are now available at:

https://www.polopictures.co.uk/p927659160

 

 

 

Intermediate, Veteran & Novice Dog Novice Handler Working Tests, Saturday 22nd June 2019

at Fair Oak, Rogate by kind permission of Piers Fox-Andrews.

Judges: Ken Green, Jean Baveystock, Jon Debnam, Tracy Flood, Sue Jordan and Judy Venables.

 

Novice Dog, Novice Handler: Winner: Texacali Catfish - Nicky Cambrook

2nd: Woodall Cherry Ripe - Caroline Maybrey

3rd: Burrcopse India - Bradley Stray

4th: Troddenmills Fancy Free - Andrew Steggles

CoMs: Fendoville Ava Sundae - Vanessa North

& Lowforge Lucille of Jathmea - Denise Baker

 

Intermediate: Winner: Kenquince Time For Twister - Wendy Brown

2nd: Tanglefield Olivia - Vince Mahon

3rd: Berryshot Bert - Sue Cole

CoMs to: Kirby Star - Louise Cunningham & Drakeshead Chad - Brian West

 

Veteran: (after a run-off for 1st & 2nd places) Winner: Kirbyhall Meadow Pipit - Hilly Hoar

2nd: Tayfordwoods Gingema with Troddenmills - Jacky Simpson

3rd: Gold Silver Ann of Higgscroft - Mick Higgs

4th: Henergy Soldier - Robert Small

 

 

 

Open Working Test

Saturday 3rd August 2019

at Cowfold, West Sussex by kind permission of Mr John Summers

Judges: Jamie Bettinson, Helen Burnie, Kim Jinks and Sarah Miles

Winner of the Arun & Downland Challenge Cup

Laverton Meadow Cowslip (Lab B) - Sarah Louwman

2nd: (after a run-off) Ticefield Dazed n' Confused (Lab D) - Reuben Corbett

3rd: Lubbecke Simone (Lab B) - Gillian Yates

4th: Abney Affinity (Lab D) - Beth Rayner

CoM: Mitforton Neon (Lab B) - Mike Crutchley

The Pam Cannings Award for the Best Golden Retriever:

Tullysedge My Belle Nell - Sue Jordan

 

 

 

 

 

 

 

Novice winners 230319 Puppy winners 230319 OPen 030819 winners and Judges NDNH winners 220619 NDNH winners 220619 Veteran winners 220619