Arun & Downland Gundog Society

arundownland_logo

Affiliated to the Kennel Club ID No. 694                          President: His Grace The Duke Of Norfolk

Working Test Results 2014

Open - Frithfold - Sunday 3rd August

Judges: Mark Bettinson, Jamie Bettinson, Gwen Butcher & Wendy Glue

Winner: Woodlandway Grouse - Diana Paterson

2nd: Deerbridge Konnie - Liz Barnes

3rd: Waterford Endeavour - Sue Cole

4th: Laborie Cirrus - Julia Smith

CoM: Priesthill Diamond Harry - Joanna Voke

Download the full results HERE

 

Novice Dog Novice Handler & Special Puppy,  Upper Birtley - Sunday 25th May

Judges: Sue Cole, Louie Robertson & Jane Trowell

Novice Dog Novice Handler:

Winner: Mullenscotte Cavalier - Peter Martin

2nd: Sweet Marsh Warbler - Angie Townsend

3rd: Fenway Damson - Lesley Collins

4th: Tawnyhill Nature - Tom Brown

CoM: Captain Kris - Carl Smithers

Special Puppy:

Winner: Deerbridge Konnie - Liz Barnes

2nd: Daddy Al - James Walsh

3rd: Troddenmills Houghton Blue - Angie Townsend

4th: Fordcopse Baillie - Jackie Davis

CoM: Colhook Teak at Leospring - Joy Venturi-Rose

Download the full results HERE

 

Pairs and Brace - The Arundel Estate - Saturday 26th April

Pairs: Judges - Paula Pitman and Justin Clarke

Winners: Faybourne Oasis - Carole Montague & Winhocklin Ruby - June Bearman

2nd: Ranwolf Arvak - Terry Souter & Casblaidd Pippin - June Bearman

3rd: Tullysedge My Boy Troy -  Sue Jordan & Lady Kyra - Anne Bush

4th: Solstice Coxford - Wendy Neville & Winhocklin Ruby - June Bearman

Shield for the Best Retriever - Sue Jordan (Tullysedge My Boy Troy)

Shield for the Best Spaniel - June Bearman (Winhocklin Ruby)

 

Brace: Judges - Jo Hawkesworth & Paul Jennings

1st and Winner of The President's Cup: Kirbyhall Wagtail & Kirbyhall Meadow Pipit - Hilly Hoar

2nd: Tuscanni Viking & Chilliwack Cedric - Rob Smallman

3rd: Holway Phantom of Tarinomagh & Holway Pippa of Tarinomagh - Toni Sanders

 

For the full results -please click HERE

 

Novice - Eashing Park Estate - Saturday 29th March

Judges: Liz & John Barnes; Wendy & Graham Harrison

1st and Winner of the Elsie Shrubb Memorial Trophy: Hippolytus Herald - Katherine Impey

2nd: Kirbyhall Meadow Pipit - Hilly Hoar

3rd: Tayfordwoods Dailuaine - Christine Baldwin

4th: Sandicliffe Frankie of Thealefarm - Gay Marshall

CoMs: Casblaidd Quill Hogan - Jacqui Crew; Dandyamber Brook - Leigh Sutton

Captain Kris - Carl Smithers

 

For the full results - please click HERE